OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Економија

                    Оружје у финансијском рату: Да ли ће Западне санкције Русији угрозити глобални примат долара?

                    Читај ми!

                    Пише:  Горан Николић

                    субота, 09. апр 2022,  09:28 -> 22:16

                    Западне санкције усмерене против Руске Федерације, посебно замрзавање девизних резерви земље - што руски званичници описују као крађу - стварају подстицај за друге земље да заобиђу коришћење америчке монете. Експлицитно „наоружавајући” долар, САД и њени савезници ризикују да изазову реакцију која би могла да поткопа утицај америчке валуте и подели глобални финансијски систем у супарничке блокове. Рађање нових монетарних система увек се дешавало после ратова.

                    Рат у Украјини условио је најагресивније финансијске санкције Запада у историји. Оно што је највише погодило Москву јесте одлука да се већина руских банака блокира од стране SWIFT-а (глобалног система за размену порука чиме се омогућава пренос новца широм света), те спречавање руске централне банке да користи две трећине својих огромних међународних девизних резерви.

                    Од краја фебруара уведене су многе друге санкције против Кремља, док је „пети пакет" санкција ЕУ, укључујући забрану увоза угља (ступа на снагу од средине августа ове године), већ договорен. Ипак, оно што би највише погодило руску економију, престанак увоза гаса и нафте (и деривата) од стране ЕУ, још увек није на столу.

                    То је добра вест за Кремљ, будући да Међународна агенција за енергетику процењује дневни приход Русије од продаје природног гаса ЕУ на више од 400 милиона долара, док по основу извоза нафте и деривата у ЕУ Москва сваки дан добија око 700 милиона долара.

                     Висок ниво зависности ЕУ од руске нафте (трећински се снадбева из Русије) и посебно гаса (40% увоза долази из РФ) шири енергетски ембарго чини за сада мало вероватним јер би дошло до драматичног повећања цена на светском тржишту (што би нанело велику штету земљама западне Европе).

                    Ипак, свеобухватне западне санкције - коалиција САД, Канаде, ЕУ, Јапана, Јужне Кореје, Аустралије и Новог Зеланда - усмерене против Руске Федерације, посебно замрзавање девизних резерви земље (што су руски званичници описали као крађу), стварају подстицај за друге земље да заобиђу коришћење америчке монете. Експлицитно „наоружавајући" долар на овај начин, САД и њени савезници ризикују да изазову реакцију која би могла да поткопа утицај америчке валуте и подели глобални финансијски систем у супарничке блокове. Не треба сметнути са ума да се до сада рађање нових монетарних система увек дешавало после ратова.

                    Финансијски рат

                    Планом да се замрзне велики део руских девизних резерви ефективно је објављен финансијски рат Русији. Ово је сасвим нова врста рата, „наоружани" су долар, евро и друге „савезничке" монете да би се казнио противник.

                    Концепт „финансијског рата" настајао је већ две деценије, будући да се проценило да су амерички гласачи уморни од војних интервенција. Дакле, у недостатку очигледне војне или дипломатске опције, санкције, посебно финансијске, постале су избор. Док су се претходни примери финансијског ратовања углавном односили на блокирање новца за тероризам (или у случају Ирана и Северне Кореје отежавање финализирања нуклеарног програма, што се показало само делимично успешним када је Техеран у питању), таргетирање земље величине и моћи Русије је без преседана.

                    Без обзира на резултат, замрзавање руских девизних резерви означава историјску промену у вођењу спољне политике. Кинеско поседовање обвезница америчког трезора до скоро је неретко перципирано као потенцијални извор геополитичке полуге за Пекинг, али санкције Русији доводе у питање овакво посматрање ствари.

                    Снага финансијских санкција произилази из свеприсутности и снази америчког долара, који је најчешће коришћена валута за трговинске и финансијске трансакције, а у које су често укључене америчке банке. Америчка тржишта капитала су најдубља на свету, а америчке обвезнице трезора делују као заштитни механизам глобалном финансијском систему. Као резултат тога, финансијским институцијама, централним банкама и многим компанијама веома је тешко да раде ако су одсечене од долара и америчког финансијског система. Ако се дода евро, који чини петину резерви централних банака у свету, као и стерлинг, јен и швајцарски франак, утицај таквих санкција је још снажнији. 

                    Притисак САД на Кину преко тзв. секундарних санкција (спречавање извоза производа који садрже америчке високе технологије и софтвер) помаже да Пекинг остане прилично неутралан и мање користан за Москву. Додатно, у страху од одмазде САД, кинеске државне рафинерије избегавају нове уговоре са Руском Федерацијом упркос великим попустима, док је Синопек, највећа кинеска нафтна компанија, суспендовала преговоре о великој петрохемијској инвестицији са Русијом. Кинеске банке углавном не подржавају санкционисане руске финансијске институције, док поједине кинеске компаније мање извозе у Русију.

                    Овакво понашање Пекинга је релативно лако разумљиво имајући у виду значај размене са Западом (посебно у сфери високе технологије) за економију те земље, те да САД и ЕУ заједно представљају четвртину кинеске глобалне трговине, док је удео Русије десет пута мањи.

                    Рат у Украјини могао би убрзати крај глобализације какву смо имали последње три деценије. Наиме, глобализација која се некада посматрала као препрека сукобу, тј. мрежа зависности која зближава бивше непријатеље, уместо тога постаје ново бојно поље. Све је јасније да би „оружавање" финансија могло да има озбиљне импликације на будућност међународне политике и економије.  

                    Јачање рубље кратког даха?

                    После драматичног пада, сведочимо брзом опоравку руске монете. Док је 28. марта долар на берзи коштао више од 100 рубаља (на апсолутном максимуму од 121,5 рубаља био је 10. марта), 8. априла 2022. америчка монета се плаћа тек 76 рубаља.

                    Главни разлог брзог и стабилног јачања руске валуте је раст извоза (услед раста цена сировина процењује да ће Русија ове године добити 320 милијарди долара од извоза енергената, за трећину више него лане) у условима пада увоза и оштрих ограничења куповине девиза. Истовремено, извозници морају да продају 80% девизне зараде, нерезиденти се изопштавају са девизног тржишта, становништву је забрањена куповина готовине, а на берзи се долар и евро могу купити само уз провизију од 12%.

                    Динамика рубље демонстрира краткорочно и ограничено дејство чак и најстрожих санкција. Јака рубља је политички важна за Кремљ - руско становништво је навикло да курс сматра главним економским показатељем, а чињенице да је то постигнуто драконском контролом одлива капитала, повећањем каматних стопа руске централне банке, односно редуковањем улоге тржишта и стварним одбацивањем конвертибилности рубље, разумеју само они упућени у финансијску тематику.

                    Јасно је да ће негативан економски утицај бити снажан, без обзира на кретање рубље, и двоцифрен пад економске активности уз нагли пораст инфлације изгледа неизбежан. Без обзира на то, постоји неколико привремених знакова да би Русија могла да пронађе начине да ублажи санкције заобилазећи амерички финансијски систем.

                    Једна област је трговина. На пример, индијски званичници кажу да су влада и централна банка испитале одрживост аранжмана фактурисања размене у рупијама и рубљама - механизма који су две земље користиле током ере Совјетског Савеза, а који је такође укључивао трговину нафтом и другом робом.

                    Поред тога, извесно је да се већ налазе начини да се заобиђу санкције - што је нешто што западне земље већ сада покушавају да неутрализују. 

                    Шанса за јуан? 

                    Замрзавање средстава руске централне банке значи да средства централне банке више нису неповредива. То наводи многе земље, а посебно Кину, да коначно покушају да смање ослањање на америчку монету у трговини, финансијама и банкарству. Пекинг већ дуго настоји да диверзификује своје девизне резерве, а сада је подстицај да се то учини много већи.

                    Дакле, рат у Украјини и ефективно искључење Русије из глобалног валутног система могли би бити прилика за Кину да подигне глобални профил своје валуте.

                    Девизна тржишта су на рат у Украјини реаговала очекивано - минимизирањем ризика, тражењем валута за које се сматра да имају карактеристике сигурног уточишта. Индикативно је да се у тој улози истакао јуан, једна од ретких монета са реалним позитивним приносом на државне обвезнице.

                    Снага јуана повезана је са снажном економијом Кине, те њеним импресивним извозним сектором. Додатно, Пекинг је напорно радио на промовисању употребе локалних валута у регионалној трговини и инвестицијама, промовишући употребу билатералних валутних свопова. Ово је очајало економске везе, посебно импресивно са државама чланицама ASEAN-а (Асоцијације нација југоисточне Азије).

                    Наиме, док је Вашингтон покушавао да увуче државе југоисточне Азије у своју индо-пацифичку стратегију за обуздавање Кине, Пекинг се радије фокусирао на инвестиције и трговинске послове - трговина ASEAN-а са Кином је дупло виша од оне са САД, што утиче на смањивање употребе долара.

                    Пекингу иде на руку и то што су дигитална плаћања у порасту, а кинески fintech сектор добро је позициониран да оствари бенефит будући да је Кина најдаље одмакла са развојем дигиталне валуте.

                    Како са ратом у Украјини свет постаје све подељенији, кинески јуан може постати сигурно уточиште за Русију и друге земље у сличним проблемима.

                    Наиме, одсечена од већег дела света, Москва ће све више зависити од Кине у куповини њене нафте, гаса, обојених метала и пољопривредних производа. То би требало да Кини да предност у ценама и условима - што би јој потенцијално могло помоћи да повећа фактурисање своје трговине у јуанима уместо доларима.

                    Додатно, санкције западних земаља ће дефинитивно утицати на одлуке централне банке Русије у управљању својим девизним резервама, у којима ће удео ренмимбија (који је пре почетка рата био 13,8%) бити снажно повећан, наравно уз незаобилазну улогу злата и криптовалута. На неки начин Русија је већ де факто везала рубљу за ренминби, што је оно што многи описују као „први прави доказ дедоларизације".

                    Поред тога, од краја фебруара 2022. Москва је почела да користи своје девизне резерве деноминиране у јуанима ради финансирања неопходног увоза, истовремено подстичући своје привредне субјекте и грађане да користе кинеску валуту, поред осталог и преко повезивања свог платног система Мир са кинеским UnionPay, који има значајну глобалну распрострањеност.

                    Наиме, у напору да смањи зависност од система које контролишу САД, Кина је од 2015. развијала сопствени систем прекограничног међубанкарског плаћања (CIPS), деноминиран у јунима, који сада има 1200 чланица у 100 земаља, иако је исти још увек мали у поређењу са SWIFT-ом. За развој CIPS добродошла вест је да највеће руске банке избачене из SWIFT-а већ прелазе на њега.

                    Није лако заменити долар! 

                    Реалност је да ренминби у овој фази није довољно велики играч у међународним финансијама да би био одржива алтернатива долару. Наиме, са највећим девизним резервама у свету од 3.200 милијарди долара почетком 2022. (од тога 58% деноминовано у валути САД), Кина нема другог избора осим да има велика средства у доларима. Изван Европе и Јапана, који су у овом конфликту уз Вашингтон, једноставно нема довољно ликвидних финансијских средстава у другим валутама да би се инвестирале девизне резерве те величине.

                    Поред тога, Кина се суочава са тешко решивим проблемом ако жели да друге земље држе њену валуту у својим резервама. Њене контроле капитала нису тако строге као што су биле, али ренминби још увек није потпуно конвертибилна валута.

                    Откако покушава да интернационализује ренминби, Пекинг схвата да може имати или глобалну валуту која би једног дана могла да буде ривал долару или да задржи чврсту контролу над својим финансијским системом.

                    Иако има знакова да долар губи статус резервне валуте на енергетским тржиштима, посебно кроз енергетске аранжмане Русије, и у мањој мери Кине, са Саудијском Арабијом, то су још увек релативно мала померања.

                    Поред највеће заступљености у девизним резервама, долар и евро доминирају и у SWIFT плаћањима (77,2% у 2021). Иако је Кина проширила употребу јуана у трговини и финансијским трансакцијама, посебно преко инвестиција повезаних са „Путем свиле", као и кроз ширење офшор трансакционих центара у јуанима, ренмимби држи тек пету позицију у валутном саставу званичних девизних резерви са скромним, иако с растућим уделом.

                    Истина, јачање глобалне трговинске улоге Кине, која је постала највећи трговински партнер већине земаља Азије и Африке, али све више и Европе и Латинске Америке, утицаће на раст девизних резерви у јуанима, које тренутно износе тек 2,5% светских.

                    Треба рећи и да је детронизација долара погрешно предвиђана у безброј наврата раније. Наиме, инерција је моћна сила у прекограничним финансијама, што је случај када се валута нашироко употребљава, а пример фунте која се користила нашироко све до 1960-их, иако је Британија престала да буде економски џин, јесте индикативан.  

                    Фрагментација међународног монетарног система? 

                    Геополитички притисци повезани са ратом у Украјини прете да фрагментишу светску трговину, кроз повећање цена логистике, раст царина или забрану извоза, те урушавање многих ланаца производње.

                    Гита Гопинат, заменица генералног директора ММФ-а, указује да ће санкције уведене Русији вероватно смањити доминацију долара и промовисати друге монете, посебно криптовалуте и дигиталне валуте.

                    То би могло да доведе до урушавања међународног монетарног система, будући да би санкције могле да подстакну настанак малих валутних блокова заснованих на трговини између одвојених група земаља; тај процес се већ може видети са појединим земљама које поново преговарају о валути у којој ће бити фактурисана међусобна трговина.

                    И пре рата постојали су привремени знаци промена у структури резерви централних банака - једног од главних грађевинских блокова међународног финансијског система. Америчке државне обвезнице су током већег дела 20. века биле омиљен начин централних банака за тезаурисање новца. Од 12 хиљада милијарди долара девизних резерви које су централне банке широм света држале на крају 2021, долар је чинио око 59%, што је пад са 71% у 1999, када је уведен евро.

                    Овај процес ће се вероватно убрзати, посебно како је ризик да ћете се наћи у немилости Америке, попут руске централне банке 24. фебруара 2022, постао очигледан. Индикативне су речи Ју Јонгдинга, водећег економисте Кинеске академије друштвених наука, који је потенцирао да су санкције „фундаментално подриле национални кредибилитет у међународном монетарном систему" и поставио питање: „Који уговори и споразуми не могу бити погажени у међународним финансијским активностима ако се имовина страних централних банака може замрзнути?"

                    На крају, за Америку је тешка спознаја да ће бити све теже да уживају у предности поседовања доминантне међународне резервне валуте уз истовремено коришћење таквог статуса као геополитичког оружја против својих противника.

                     

                     

                     

                    Политика
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Друштво
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Пише:  Саша Марковић
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Расна хигијена и еугеничка истраживања доктора Јозефа Менгелеа: „Анђео смрти“ у белом мантилу
                    Пише:  Момчило Б. Ђорђевић
                    Расна хигијена и еугеничка истраживања доктора Јозефа Менгелеа: „Анђео смрти“ у белом мантилу
                    Економија
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Фетиш берзанског капитализма: Брига због пада, страх од слома
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Фетиш берзанског капитализма: Брига због пада, страх од слома
                    Свет
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Стратегијска дилема Европске уније: Брисел између Вашингтона и Пекинга
                    Пише:  Горан Николић
                    Стратегијска дилема Европске уније: Брисел између Вашингтона и Пекинга
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Како је радило дипломатско представништво Павелићеве НДХ у Недићевој Србији: Усташки конзул у Београду
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Како је радило дипломатско представништво Павелићеве НДХ у Недићевој Србији: Усташки конзул у Београду
                    Oсамдесет година од смрти: Шта Драгишу Васића и данас чини присутним
                    Пише:  Јелица Зупанц
                    Oсамдесет година од смрти: Шта Драгишу Васића и данас чини присутним
                    Кратка историја Одесе: Носталгије и ожиљци бисерне луке Црног мора
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Кратка историја Одесе: Носталгије и ожиљци бисерне луке Црног мора
                    Музика
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Пише:  Жикица Симић
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Али када би Звонко Богдан снимио ове Балашевићеве песме, е то би било нешто…
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Али када би Звонко Богдан снимио ове Балашевићеве песме, е то би било нешто…
                    Спорт
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.