OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Психотерапија и популарна култура

                    Код доктора Стаца због светског бола: Вапај тужног човека данашњице и алати самопомоћи

                    Читај ми!

                    Пише:  Драгана Кањевац

                    среда, 07. дец 2022,  11:49 -> 19:14

                    Филм "Стац" је много више од терапеутског туторијала. Снимање је трајало две године иако је у питању „само" разговор двојице људи у студију - психотерапеута Филипа Стаца и глумца Џоне Хила. Хил је имао низ сумњи у пројекат, попут оне кључне - како му је уопште пала на памет тако глупа идеја да снима документарац о свом психотерапеуту? И сам др Стац није био сигуран у исход двогодишњег снимања разговора у студију. „Ово ће бити или најгори или најбољи документарац", прокоментарисао је.

                    У општем светском немиру завладао је светски душевни бол. Психотерапеути су траженији од кућних мајстора, тих богова тражености. Дезоријентисани појединац данашњице осећа да му смисао измиче. Савремени човек је тужан и треба му помоћ.

                    Холивудски глумац Џона Хил има изузетно успешну каријеру. Два пута је номинован за Оскара - једном за улогу Донија Азофа у филму Вук са Вол Стрита Мартина Скорсезеа. Из уметничке је породице. Професионални успех га није усрећио, и даље га је надвијала сенка у облику дебелог дечака са акнама којег мајка води на нутриционистичке третмане јер је његов изглед неприхватљив, није довољно добар. Осећао се лоше. Потражио је помоћ психотерапеута, што му је из корена променило живот.

                    Снимио је документарац о свом терапеуту, доктору Филипу Стацу - Стац. Филм је ове године премијерно приказан а у новембру је постављен на платформи Нетфликс. Снимио је филм зато што Стац има алате који могу да помогну многима, зато што му је променио живот, зато што га воли и поштује.

                    Стацова метода 

                    Доктор Филип Стац рођени је Њујорчанин. Радио је као затворски психијатар у њујоршком затвору на острву Рајкерс да би потом отворио сопствену праксу и преселио се у Лос Анђелес. Никад није био задовољан пасивном, посматрачком улогом терапеута. „Процес опоравка био је дуготрајан и пун патње", објашњава Стац. „Рекао сам себи - јебеш то! Да ли ме зезате? Ако имам депресивног пацијента који је изгубио сваку наду, онда, јеботе, има да ради тачно оно што му кажем и гарантујем сто посто да ће се осећати боље. Знам да не може до излечења да дође одмах али ако одмах примете напредак, то им даје наду да је опоравак могућ. Ако не знате шта бисте са животом, увек можете да порадите на животној снази. Однос према телу, другим људима и самоме себи су елементи пирамиде на којима се заснива животна снага. Вежбање, исхрана, спавање - чине 85 посто услова да се одмах осећате боље." 

                    Стац нас учи да постоје три аспекта реалности: бол, неизвесност и константни рад. Живот је, брате, тежак. „Постоји тај део 'X', критичар у вама, невидљива сила која жели да спречи да се мењаш и растеш, да оствариш свој потенцијал - жели да те сјебе", каже Стац. „То је глас немогућности, шта год мислио да треба да урадиш, рећи ће да је то немогуће. Кад би могао да га избациш онда више не би напредовао - што је невоља већа и прилика је већа. Треба заволети процес суочавања са невољама, ту долазе на ред алати"." Др Стац је творац методе „Алата" (Tools) - „нечег што може да ти помогне одмах, у реалном времену", каже доктор.

                    Филм је много више од терапеутског туторијала. Снимање је трајало две године иако је у питању „само" разговор двојице људи у студију, са нешто фотодокументације из живота Филипа Стаца. Џона Хил је имао низ сумњи у пројекат, попут оне кључне - како му је уопште пала на памет тако глупа идеја да снима документарац о свом психотерапеуту? И сам др Стац није био сигуран у исход двогодишњег снимања разговора у студију. „Ово ће бити или најгори или најбољи документарац", прокоментарисао је.

                    Добар је документарац. Топао је. Искрени су један са другим и отворено износе своје слабости и недаће. Стац се исповеда да је од детињства био психотерапеут, да су му се стално људи јадали а нарочито родитељи који су се и развели. „Кад сам кренуо са пацијентима, то је за мене било супер лако, имао сам искуства са родитељима - нисам био лош иако сам имао само дванаест година."

                    Филип Стац је изузетна личност, стручњак који је задржао у себи њујоршку улицу: директност и тврди хумор зачињен псовкама. Сеансе са Џоном Хилом често започиње са реченицом: „Немој да ти је пало на памет да ми сад истресаш сва твоја срања." Чиста љубав.

                    Психијатри на филму

                    Психотерапија и филмска индустрија вишеструко су повезани. Улога психотерапеута је сценаристима скоро па омиљена. Филм Зачарана Алфреда Хичкока из 1945. године има за јунаке психијатре од којих је један и убица. Продуцент филма Дејвид Селзник већ је одлазио на психоаналитичке сеансе и довео је своју терапеуткињу за саветника филма. Кажу да се Хичкок са њом често сукобљавао.

                    Једна од славнијих терапеуткиња насталих у сценаристичким умовима свакако је Џенифер Малфи. Њен клијент је Тони Сопрано, шеф мафије. Исте године кад се појавила серија Сопранови, 1999, приказан је и филм Analyze this са Робертом Де Ниром у улози мафијашког шефа који не само да посећује терапеута (Били Кристал), већ га и увлачи у свој паклени бизнис.

                    У филму Ниске страсти (1992) лик терапеуткиње је психопата и убица. У серији Озарк, брачна терапеуткиња је симпатична бакица која живи у кућици у цвећу. Сазнавши криминалне детаље у вези са својим клијентима, уцењује их и узима озбиљан новац. Није одолела да купи црвени спортски ауто. То није била паметна одлука.

                    Психотерапеути су сценаристима просто неодољиви. Могу да им се придодају свакакве особине и понашања. Амерички професор психологије на универзитету Харфорд, Ото Вал, руководио је емпиријским истраживањем о улогама психотерапеута на филму у 21. веку. Велики део анализираних филмова приказује терапеуте као неетичне, склоне манипулацијама или са слабим резултатима у терапији. Професор напомиње да то може да обесхрабри људе да потраже помоћ.

                    Фикција је ипак фикција, без негативаца и уврнутих ликова у филмској причи се не може. Психотерапеутима са правом може да не буде право како су представљени у филму и ТВ серијама.

                    С друге стране филмови су постали легитиман алат на универзитетским катедрама психологије, у обуци психотерапеута као и у самом психотерапеутском раду. 

                    Др Рудигер Далке, широм света познат по специфичном систему психосоматске интегралне медицине, креирао је и филмску терапију - регулисање расположења циљано одабраним филмовима.

                    Како преживети живот

                    Добри психотерапеути су злата вредни и могу да помогну људима. Џона Хил је свог генијалног терапеута поделио са публиком. Др Филип Стац је заједно са колегом Беријем Михелсом аутор књиге Tools (Алати) у којој представљају своје технике за ширу публику. Ради се о специфично груписаним аудиовизуелним алатима који су заправо, како кажу аутори, „оружје против нашег унутрашњег непријатеља који нас саботира да достигнемо пун спектар својих могућности".

                    Британски глумац и редитељ Џон Клиз својевремено био је одушевљен групном терапијом коју је похађао код др Роберта Скинера. Предложио му је да направе књигу у форми разговора и са илустрацијама. Књига Како преживети сопствену породицу први пут је објављена пре четрдесет година и један је од светских бестселера. Циљ аутора био је да омогуће најширој јавности да на питак начин представе психолошко знање које може да помогне да живот учинимо разумљивијим, смисленијим и да више уживамо у њему. Деценију касније Клиз и Скинер објављују још једну књигу: Како преживети живот.

                    Све ове књиге за „најширу јавност" (у које спадају и они који не могу да приуште себи психотерапију, или мисле да не могу) - стоје на полицама у књижарама означеним као „самопомоћ". Одељци са „self-help" литературом преплављују књижаре широм западне хемисфере. Шире се као вапај тужног човека данашњице. Има ли помоћи у самопомоћи?

                    И да и не. Само читање без неке конкретне акције које ћемо да предузмемо неће променити ништа у нашим животима. Неселективно читање чини чак и штету - губимо време и умишљамо да радимо на себи.

                    Ипак, добра (психолошка) литература увелико може да инспирише на промену.

                    Доктор Стац је инспиративан. Подсетио ме да се боље и редовније да храним. Банално али кључно. Дизање животне снаге.

                    И - само терати напред. „Звучи глупо и преједноставно", каже Стац и објашњава: „Живот је ниска бисера. Ми смо ти који нижемо бисере. Сваки бисер је нека акција, а у сваком бисеру се налази - гованце. Ништа није савршено, али оно што је једино битно јесте да идемо напред и нанижемо нови бисер."

                    Са пратећим садржајем, који ћемо знати да прихватимо.

                    Политика
                    Студентске демонстрације, бунт и последице: Како Покрет води ка диктатури или грађанском рату
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Студентске демонстрације, бунт и последице: Како Покрет води ка диктатури или грађанском рату
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Друштво
                    Mрачно постапокалиптично огледало: Боља будућност је прошла
                    Пише:  Саша Марковић
                    Mрачно постапокалиптично огледало: Боља будућност је прошла
                    Економске последице пандемије психичких поремећаја: Колико кошта лечење менталних болести
                    Пише:  Горан Николић
                    Економске последице пандемије психичких поремећаја: Колико кошта лечење менталних болести
                    Слон Бранка Милановића у светској и српској стакларској радњи: Дневна политика као обрачунска јединица
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Слон Бранка Милановића у светској и српској стакларској радњи: Дневна политика као обрачунска јединица
                    Ратови из обести на планети досаде: Пензионерска забава још траје
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Ратови из обести на планети досаде: Пензионерска забава још траје
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Номонхан, 1939: Четворомесечни рат између великих сила за који никада нисте чули
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Номонхан, 1939: Четворомесечни рат између великих сила за који никада нисте чули
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Кратка (пред)историја студентских побуна у Београду, од 1851. до 1941: Корени омладинског бунта
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Кратка (пред)историја студентских побуна у Београду, од 1851. до 1941: Корени омладинског бунта
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Музика
                    Филмски јунаци и стварни одметници за истим столом у пограничној кантини на новој плочи Џејмса Макмартрија
                    Пише:  Жикица Симић
                    Филмски јунаци и стварни одметници за истим столом у пограничној кантини на новој плочи Џејмса Макмартрија
                    Дуго путовање накрај париске ноћи: Последњи дани Џима Морисона
                    Пише:  Бранислав Ђорђевић
                    Дуго путовање накрај париске ноћи: Последњи дани Џима Морисона
                    Прича о Предрагу Гојковићу Цунету: „Јаничар“ је песма о свим Србијама
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Прича о Предрагу Гојковићу Цунету: „Јаничар“ је песма о свим Србијама
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Спорт
                    Први страни фудбалер у најбољој енглеској лиги: Блистави тренуци у каријери Ивана Голца
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Први страни фудбалер у најбољој енглеској лиги: Блистави тренуци у каријери Ивана Голца
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.