Рококо
09.01: МИР štampaj
субота, 09. јан 2021, 00:00 -> 00:45
Девети јануар
Река Дњестар која извире код Дрохобича, а улива се у Црно море, дуга је 1.352 километра. Мировним споразумом у Јашију, који су деветог јануара 1792. године потписали велики везир Коџа Јусуф паша и кнез Безбородко, а којим је окончан претходни петогодишњи руско-турски рат, ова река је постала европска граница између Османског и Руског царства.
Велики везир Коџа Јусуф паша био је потурчењак из Грузије, док je кнез Безбородко наследио славнијег кнеза Потемкина који је претходно водио мировне преговоре с Турцима, а умро је три месеца раније.
У густим маглама изнад Дњестра, које су Ахмета Шабу пратиле у ноћним морама, можемо из данашње перспективе наслутити и карактеристичне црте лица Франца Кафке, јер је ваљда управо његово име најкраћа пречица између Дрохобича, у којем се родио Бруно Шулц, и кнеза Потемкина, актера у следећој анегдоти која је за Валтера Бенјамина били протокафкијанска.
Наиме, једном је на руском двору недељама влада потпуна парализа јер је Потемкин био у депресији. Док га у регистратури чека гомила списа које мора да потпише, он не излази из својих одаја, нико не сме да му се обрати, а без његовог потписа ништа не може да се уради. И неки ситни чиновник Шувалкин, жељан брзе славе, пријави се да ће он однети списе кнезу на потпис. Улази му у одаје без куцања, кнез у полумраку седи у пиџами и грицка нокте. Шувалкин му без речи даје перо и списе, а Потемкин као хипнотисан креће да потписује и убрзо потпише све му што Шувалкин подмеће. Мали чиновник сав поносан носи списе државним саветницима, они их без даха узимају, испрва одушевљени, а затим згрожени. Кнез је, наиме, све хартије потписао именом - Шувалкин.
Има нечег кафкијанског и у чињеници да је тачно на двестоту годишњицу Мира у Јашију, на потпуно другом крају Европе, на најзападнијој тачки фрикције турско-руских утицаја, у сарајевском хотелу „Холидеј Ин", проглашена Република српског народа у Босни и Херцеговини која ће после непуне четири године, након претходног троипогодишњег рата, бити озакоњена Мировним споразумом у Дејтону као Република Српска.