Рококо
06. 02: Пароброд štampaj
петак, 05. феб 2021, 23:39 -> 00:05
Шести фебруар
У писму од седмог фебруара 1937, Лоренс Дарел свог кореспондента у преамбули најпре ослови са „Драги Х.М.", а затим му поручује да ће прве две недеље маја месеца засигурно бити у Венецији, те да ће до Млетака доћи „или југословенским паробродом или Максовом јахтом". Наведени Х.М. је, наравно, Хенри Милер.
Више од двадесет година касније, Дарел ће у Југославији службовати као дипломата и још увек ће се дописивати са Милером. Београд је за њега „суморни бели град на две прљаве реке".
Хенри Милер га је у једном писму замолио да му из Југославије пошаље пар папуча. У писму из јула 1950. Дарел овако одговара: „Што се тиче југословенских папуча... драги мој Хенри, ти си луд. Ти очито немаш ни најмутнију могућу идеју о једној комунистичкој земљи."
После му објашњава да се у Југославији не производи ништа, да се и ситнице какве су игла или чешаљ морају куповати на црном тржишту, те га позива да га посети на недељу дана да се и сам увери. Милер није дошао, а Дарел је врло брзо ипак успео да пронађе пар југословенских папуча. У септембру исте године, Милер му се захваљује, каже да су одличне и да му савршено пристају.
У Београду, Дарелу највише недостаје Медитеран, топло време, море и маслине, нервирају га хладноћа, магла и прашина. Често се сећа Крфа, острва на којем је основана Југославија, острва на којем је некоћ чекао пароброд да на њему, црном водом, плови ка Венецији, пун чежње за слободом. Пароброд се, могуће је, звао „Краљ Александар", што ће рећи да се можда заиста звао „Рекс".