Рококо
01.06: Солун
понедељак, 31. мај 2021, 08:59 -> 09:27
Први јун
Јоанис Александропулос и Матеја Бошковић, амбасадори Грчке у Србији, односно Србије у Грчкој, првог јуна 1913. потписали су у Солуну Споразум о миру, пријатељству и међусобној заштити. Преговори о овом споразуму иницирани су већ у марту исте године. Први балкански рат је завршио поделом бивше османске територије тако да се показало да српски и грчки интереси могу бити комплементарни. Повезала их је заједничка нетрпељивост према идеји да Бугарска трајно сачува све територије које је стекла у Првом балканском рату.
Тридесет дана након што је Споразум потписан, Бугарска је напала Србију и Грчку. Тако је почео Други балкански рат. Трајао је четрдесетак дана, напослетку су се против Бугарске бориле, поред Србије и Грчке, и Црна Гора, Румунија те Турска. Рат је завршио катастрофално за Бугарску. Она је изгубила већину територија које је освојила у Првом балканском рату. Румуни су добили Добруџу, Турци су вратили Једрене, Грчка се осигурала освојивши околину Солуна, а Србија потврђујући контролу над Вардарском Македонијом.
Споразум је остао на снази током Првог светског рата, а на његовом је трагу Венизелос мобилисао грчку армију након напада Аустро-Угарске на Србију, успркос противљењу краља Константина првог. На истом трагу је омогућено и успостављање Солунског фронта. И Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца признавала је Споразум све до 1924, кад је с југословенске стране унилатерално укинут, а због потписивања грчко-бугарског протокола Политис-Калфов.