Рококо
12.06: Тухачевски
петак, 11. јун 2021, 20:02 -> 10:39
Дванаести јун
Кад је дванаестог јуна 1937. године погубљен, биле су му четрдесет и четири године. Потицао је из аристократске породице, био је борац у Првом светском рату, када је чак пет пута бежао из заробљеничког логора. Тајминг петог и последњег бега био је савршен: октобар месец 1917. Вративши се у Русију постао је бољшевик.
Године 1919. му Лав Троцки поверава команду над Петом армијом. Ту већ почиње легенда. Од Колчака је преузео контролу над Сибиром, учествовао у победи над Дењикиновим снагама на Криму, тријумфовао у Кронштатском устанку и Томбовој побуни. Део легенде је, наравно, и пораз који су му нанеле снаге под командом Пилсудског. Већ од тог времена, са самог почетка треће деценије двадесетог века, почињу његова размимоилажења са Стаљином.
Крајем двадесетих, Михаил Николајевич Тухачевски је начелник штаба Црвене армије и човек који има кључну улогу у њеном прерастању у моћну редовну војску. 1935. године, постао је Маршал Совјетског Савеза. Наредне године, посетио је Велику Британију, Француску и Немачку.
Ухапшен је 22. маја 1937. Његово ислеђивање је предводио лично Николај Јежов, шеф НКВД-а. Једанаестог јуна, специјални војни суд је осудио Тухачевског за велеиздају. Кад је осуда прочитана било је већ једанаест сати и тридесет пет минута увече. Прописана му је смртна казна која је извршена за отприлике сат времена, у првом сату дванаестог јунског дана.
Рехабилитован је 31. јуна 1957, непуну годину дана након „тајног говора" Никите Хрушчова.