Рококо
22.06: Круг
уторак, 22. јун 2021, 08:05 -> 14:30
Двадесет други јун
Двадесет другог јуна 1936, у девет и двадесет ујутро, професор Морис Шлик се пењао уз степениште зграде Универзитета у Бечу. Требало је да одржи предавање. При врху степеништа чекао га је његов бивши студент Јохан Нелбок. Пет година раније, Нелбок је одбранио докторску тезу под Шликовим менторством. Знало се да је Нелбок психички нестабилан. Два пута је био хоспитализован због шизофреније. У прошлости је претио да ће убити Шлика.
Не делује да је Шлик мислио да је опасност од Нелбока реална. Ипак, тог јутра Нелбок је извадио пиштољ калибра 6.35 и устрелио Шлика са четири метка. По налазима аутопсије, био је на месту мртав.
Шлик је био чувени филозоф те оснивач логичког позитивизма и Бечког круга, изузетно важног интелектуалног кружока из прве половине двадесетог века чији се утицај наставља и грана до дана данашњег. Мада је сам Шлик био Немац и „аријевац", многи важни чланови Бечког круга били су Јевреји. Отуд и суђење Нелбоку није било лишено политичке димензије.
Пронацистички медији отворено су подржавали чин убиства, но Нелбок је ипак осуђен на десет година затвора. Две године касније, међутим, одмах након Аншлуса, помилован је и пуштен на слободу. Нелбок је преживео Други светски рат, па је чак 1951. године тужио аустријског филозофа Виктора Крафта, једног од чланова Бечког круга, јер га је у својој књизи описао као „параноичног психопату". Ствар није дошла до суда јер су постигли договор о вансудској нагодби.
Нелбок је умро 1954, као педесетогодишњак. У време кад га је убио, Шлик је имао педесет и четири године.