Рококо
06.07: Беснило
понедељак, 05. јул 2021, 10:18 -> 08:37
Шести јул
Данас, након више од стотину и тридесет година, цео догађај делује више литерарно него реално, скоро превеликог симболичког капацитета за сиву и свакодневну стварност. Ипак, у време кад се десио, шестог јула 1885, исход какав знамо да се десио, нипошто није био известан.
Деветогодишњег дечака из Алзаса мајка је довела у Париз. Дечак се звао Жозеф, с презименом из Гетеовог романа: Мајстер. Дечака је ујео бесан пас. Ближњи и комшије су мајци рекли да дечаку нема спаса, али мајка је чула да у Паризу живи чудесан научник који ће моћи да му помогне.
Научник се звао Луј Пастер и у претходним годинама се већ пручуо по великим открићима из области медицине. Већ неко време је радио на вакцини против беснила. Неком протовакцином успео је да вакцинише зечеве и да покаже да их она штити од болести. То, међутим, није нужно значило да је исто могуће и код људи.
Кад се пред њим нашао дечак кога је чекала скоро сигурна смрт, Пастер је знао да нема више шта да изгуби. Истини за вољу, да је дечак умро, ко зна шта би се десило с њим, али Пастеру је дечак био приоритет. Убризгао му је серум и дечак је преживео. Испоставило се да вакцина функционише. Већ идуће године, исту вакцину је примило око три стотине и педесет људи, а у будућим годинама и деценијама спасила је живот хиљадама.
Деветогодишњак кога је Пастер спасио, постао је у одраслој доби домар Пастеровог института. Извршио је самоубиство након што су нацисти окупирали Париз. Неки кажу да није хтео да нацистима преда кључ Института. Неки кажу да је то само легенда, а да су прави разлози били други. Било како било, легенде се памте.