Рококо
14.08: Повеља
субота, 14. авг 2021, 09:50 -> 20:22
Четрнаести август
Четрнаестог августа 1941, Черчил и Рузвелт су на британском бојном броду код Њуфаундленда потписали Атлантску повељу у којој је изнесена визија новог светског поретка базираног на међународној сарадњи, друштвеној правди, слободној трговини и равноправном приступу светским ресурсима, а њоме се земље потписнице такође посвећују „извесним заједничким принципима". У члану шест је стајао позив на „коначно уништење нацистичке тираније". Иако Повеља није значила тренутни улазак САД у Други светски рат, што је Черчила донекле и разочарало, за Хитлера је представљала приличан шок, нарочито због поменутог члана шест.
Једанаест дана касније, Хитлер је, у виду својеврсног одговора, објавио заједнички коминике са Мусолинијем. Опонашајући језик својих англосаксонских ривала, наглашено је да су Фирер и Дуче дуго и детаљно дискутовали о свим политичким и војним питањима која се тичу развоја и дужине рата, а све то у духу блиске сарадње и са осећањем заједничке судбине. „Елиминација бољшевичке претње и плутократске експлоатације", потцртали су, "омогућиће мирну, хармоничну и плодну сарадњу народа европског континента, подједнако на политичком, као и на економском и културном нивоу".
Повеља је додатно уверила Хитлера да мора што пре да заврши рат на Истоку да би се фокусирао на Запад. Прво помињање евентуалног сепаратног мира са СССР-ом јавља се баш 18. аугуста 1941, кратко након што је добио вест о Повељи.