Бермудски троугао
Миња Милетић: Да ми је било толико добро на Н1, не бих отишла
недеља, 29. јан 2023, 08:13 -> 19:34
О преласцима с Пинка на Н1, па на Јуроњуз, случају Заграђанин, чаши воде за Мишу Вацића, једном интервјуу с Вучићем, проблемима жена у телевизијском новинарству, да ли сматра да је допринела подели на такозване слободне и неслободне новинаре, кад се покајала због начина на који води интервјуе, а кад схватила да неће да буде „сигурна кућа за опозицију“ , говори телевизијска новинарка Миња Милетић
„Питање за уређивачку полититику медија, зашто су дозволили кругове истомишљеника. Ја не правим поделу међу колегама. И мени се спочитава што сам радила на Пинку. Па, шта. Мени је Пинк пружио шансу. Апсурдно је и ружно да се делимо по редакцијама. Ја сам рођена у Београду и неће мени твитер заједница да одређује с ким ћу да се дружим и ко су моје колеге. Да сам лоше радила не би ме звали да са тог озлогашеног Пинка дођем на Н1. Ја сам професионалац, идем из фирме у фирму, јер ми је неко понудио нешто другачије и боље... Да ми је било толико добро на Н1, не бих отишла. Нико није од доброг побегао. Заситила сам се јутарњег програма, али и других ствари попут тога да 50-оро гостију вртим у круг. Хтела сам своју емисију и уосталом заситила сам се и тога што атмосфера није таква каквом се у јавности представља...Апсурдно је да се каже- прешла је на Јуроњуз, продала се држави, јер толико квалитетних новинара ради на тој телевизији. Можда менаџмент на Н1 није приметио да треба да ми да нешто друго да радим, а можда нисам хтела више да будем сигурна кућа за опозицију. Опозицији бих била врхунски новинар да седимо заједно и пљујемо власт. Кад почнеш да их пропитујеш, они кажу да радиш за Вучића....Заиста сам веровала у то да смо објективни и професионални на Н1 чим сам била тамо. Али после седам година, а нарочито кад сам била на породиљском код куће и више пратила друге медије, видела сам ствари које су ми промицале,“ каже гошћа Бермудског троугла.
Ауторки емисије Директно с Мињом Милетић на телевизији Јуроњуз чини ми се да људи понекад више гледају него што слушају. „То кажем, јер сам много пута имала коментаре о томе како изгледам. Може да се буде прелеп, да се добије шанса, али да се траје кратко као летња киша. Ако хоћеш да трајеш у овом послу, ипак је важно шта и о чему причаш и како се за разговор припремаш. Смета ми што на нашим телевизијама нема жена у озбиљним годинама. Овде би нас после 40-те све пензионисали. Волела бих да се то промени и да се поштују наше године и искуство“.
Дугогодишња водитељка јутарњих програма на телевизијама Пинк и Н1 одговара на питања о томе зашто бира „хард ток“ врсту разговора, зашто комплиментом доживљава коментар да је „поцепала“ политичара, граници коректности према саговорнику и ситуацијама у којима сматра да је претерала. „Много пута ми се десило да једноставно питање постављам на грубљи начин. Вероватно сам хтела да оставим утисак да сам преслишала Вучића у том предизборном иинтервјуу. И погрешила сам. Видело се и да сам љута, а кад си професионалац то не сме да се види. Некада претерам, па се питам да ли ће после гости хтети да ми дођу. Претерала сам кад сам Вуку Јеремићу рекла да отвори телевизију својој супрузи...Људи често кажу да воле пристојне разговоре, али то није тачно. Са једне стране желе пристојан разговор, а са друге тешке теме и сукоб. Да ли треба да им то пружимо зависи од тог где радиш и шта се од тебе очекује. Свима су пуна уста тога да желе дебату, а кад желиш да је направиш то је немогуће- овај неће с овим, онај неће с оним. Чекај, кукаш да те нема у медијима и кад ти неко да простор да кажеш шта имаш и да се аргументовано суочиш се неким, ти нећеш.“
Гошћа ове епизоде подкаста о медијима каже да апсолутна професионална слобода постоји само „ако седиш код куће и пишеш блог“, а за њу је слобода могућност да у оквиру уређивачке политике медија не прећуткује теме, да саговорнике и теме бира слободно и без забране. Саговорница Бермудског троугла сматра да је подршку колега требало да добије након тужбе функционера СПС-а Владана Заграђанина, али јавности не саопштава све претеће поруке које добија, јер не мисли да због тога новинари треба да праве буку. „То јесте у реду, али ако причамо о свима на исти начин. А не да штитимо само неке с којима делимо награде између себе, јер смо иста екипа и елита. За разлику од телевизије Пинк која је стала у заштиту своје новинарке, после ситуације са сликом са журке у време короне, мене само што нису обесили на Н1 за пример другима. Тад сам била на породиљском, а проблеме су имали и сви моји пријатељи који су се нашли на тој слици са мном.“