РОКОКО
03.01: ГУВЕРНЕР štampaj
недеља, 03. јан 2021, 00:00 -> 00:22
Трећи јануар
Тог трећег јануара 1959, Мајк се пробудио рано. Матилда је још спавала. Помало је осећао и неку трему. Данас је славље, вероватно ће морати одржати неки говор. Последњих месеци, док је трајало лобирање, много је читао о историји овог краја: од прве руске колонизације средином седамнаестог века преко шпанских експедиција с краја осамнаестог и почетка деветнаестог до оне фамозне 1867. године кад је Вилијам Сјуард купио Аљаску Сједињеним Америчким Државама за седам милиона и две стотине хиљада долара.
Деведесет две године касније, понешто ипак и његовом заслугом, Аљаска постаје равноправна америчка савезна држава. Трећи јануар 1959. је један од оних дана за које се зна унапред зна да су историјски. Он сам остаће упамћен у историји као последњи гувернер Аљаске пре него је она постала равноправна америчка савезна држава. У доба кад је Сјуард купио Аљаску, његови преци, Степовићи, још су живели у Рисну. Деда Марко доћи ће у Америку 1892. године. Марков син ће бити рудар, а Марков унук, Мајк, ето, гувернер, а ако Бог да, и сенатор.
Матилда се пробудила. Насмешио се. Питао ју је сети ли се некад своје фамилије у Далмацији. Матилда се девојачки презивала Баничевић.
Мајк и Матилда имали су укупно тринаесторо деце. Њихова ћерка Нада удала се 1986. за кошаркаша Џона Стоктона, уз Карла Мелоуна највећу звезду Јута Џеза крајем осамдесетих година двадесетог века, кога су у то време, по југословенској обали, уз помоћ првих сателитских антена, у раним јутарњим сатима по локалном времену, гледали од Боке до Истре, и Банићевићи и Степовићи, међу осталим, несвесни углавном да им је својта.