Бермудски троугао
Марко Суботић: Избори су новинарска гозба štampaj
петак, 08. апр 2022, 18:00 -> 18:18
Зашто је у изборној ноћи терен заменио телевизијским студијом и како је изгледало праћење резултата из тог угла, у чему се разликују "Јуроњуз" и "Ал Џазира" и зашто не би водио разговор са политичарима у закупљеним терминима за "Бермудски троугао" говори Марко Суботић, репортер "Јуроњуза".
„Добар репортер не коментарише информације до којих је дошао него их преноси. Наравно, тај однос се последњих година драматично променио. Из питања се данас често види пристрасан однос новинара – ако једном политичару постављаш питање са дивљењем, а према другом си чак непријатан, то је довољно", каже за "Бермудски троугао" Марко Суботић, репортер Јуроњуза.
Из двадесетогодишњег искуства извештавања са избора за представнике институција разних нивоа власти гост десете епизоде подкаста о медијима пореди атмосфере у изборним штабовима странака, однос према новинарима и домаће прилике са искуством кампање у председничкој трци између Барака Обаме и Мита Ромнија 2012, као и неизвесних парламентарних избора у Грчкој 2019. године.
„Најзанимљивији део избора је до тог дана у поноћ, а после почиње пакао за новинаре. Тада се политичари затварају и почињу да спинују много више него у предизборном периоду, јер чине све да воду скрену на своју воденицу. Сад ћемо читати безброј различитих варијанти о томе како ће власт и на ком нивоу бити формирана. Кад је Томислав Николић, 2008, изабран за председника Народне скупштине, наши медији су најављивали пад берзе и динара, што је из ове перспективе смешно и јасно је да је то био класичан спин политичара у сарадњи с медијима."
Саговорник Бермудског троугла каже да је време када се у изборним штабовима разговарало са политичарима и од њих добијале неке ексклузивне вести прошло и да су сада, у већини изборних штабова, новинари одвојени у другу просторију без директног контакта с политичарима. „До 2012. сам углавном био у изборним штабовима опозиције, па су ме после уредници слали у СНС. То је било највеће славље ком сам присуствовао после славља у изборном штабу ДОС-а 2000."
Суботић одговара и на питања о уређивачкој политици некадашње Б92, колико слободе има новинар из Србије кад ради за Ал Џазиру, какав утицај има централа у Лиону, а какав "Телеком Србија" као власник на извештавање Јуроњуза.