Бермудски троугао
Слободан Рељић: Друштво се обнавља на гарду какав је Ђоковићев štampaj
понедељак, 27. нов 2023, 14:46 -> 07:49
О наслеђу НИН-а и наслеђу Вечерњих новости, купљеним новинарима и пропасти демократије, како се разочарао у западне вредности и медије, о власницима медија и функцији побуњеног грађанина говори некадашњи главни и одговорни уредник НИН-а Слободан Рељић.
„Врло важно је да новинар буде образован и да буде свјестан шта је његов улог. И да буде свјестан да то што попушта и мисли да му то доноси добит, да је то лажно. Уопште не доноси добит. Заправо ти тако наносиш штету себи и другима. Дакле, што нас више буде било у гарду, то су веће могућности да то што је новинарство постоји. А што дуже постојиш, то све више нешто значиш“, каже у разговору за Бермудски троугао Слободан Рељић, један од најдуговечнијих, али и последњи главни уредник оног што се жаргонски данас назива „стари НИН“.
О томе како је функционисала редакција у којој је узгајана особена култура пажљивог чак и према спољним сарадницима, али и зашто сматра да данашње друштво није у стању да „изнесе“ озбиљан медиј, о систему који јавност претвара у гомилу, медијима без гласа народа и хипнократији говори новинар који је, и након што је постао професор социологије на Учитељском факултету у Београду, наставио да изучава улогу медија у савременом друштву.
Рељић одговара и на питања о томе зашто је, док се социјалистички систем распадао, а демократски уводио, било могуће што више није - не зависити од оглашивача, каква је улога новинарске интерпретације у политици, а каква теорије завере у затрпавању догађаја, зашто се узда у медијску писменост појединца и како су новинари најважнијих светских медија долазили у НИН да пишу унапред написане текстове.
Саговорник подкаста описује шта је видео у Шпиглу, шта чуо у Билду, а шта сазнао из књиге „Купљени новинари“, својеврсног личног сведочанства немачког новинара Удоа Улфкотеа, те како се професионално мере компромиси које новинар сме са онима које не сме да направи.